V mojej predstave silného človeka sú dve základné cesty, ktorými sa treba uberať. Prvá je tá fyzická – pohyb, cvičenie atď., a druhá je tá duchovná. Nepáči sa mi rozvíjanie len jedného smeru, ak niekto len cvičí a kašle na svoju vnútornú silu, na svoje vedomosti a duchovnú stránku, tak mi to príde niečo ako nedopečený koláč, alebo nedochutené jedlo. Zvonku vyzerá lákavo, ale vnútri je chudobný.

V tomto článku vám ukážem sériu kníh, ktoré som za posledný rok prečítal a z ktorých mám pocit, že vo mne zanechali veľa a popohnali ma na mojej ceste životom. Tento rok v mojom živote považujem za „prelomový“ a cítim najväčšie zmeny. Chcem sa neustále posúvať vpred v oboch stránkach mojej „predstavy silného človeka“, skúšať nové veci, naberať skúsenosti a pomáhať ostatným. Knihy sú z jedného „súdka“ a od jedného autora. Nepozerám sa na žánre a štýly písania, pretože sa v týchto rozdeleniach veľmi nevyznám, ale k týmto knihám som si našiel cestu od svojho vnútra..jednoducho mi prišli do života. Ale tuším, že všetky ktoré čítavam spadajú aj pod rovnakú kategóriu – ezoterika, duchovný/osobnostný rast.

autor Dan Millman


Cesta pokojného bojovníka je založená na skutočnej udalosti, čiže je to forma autobiografie (ale čo je skutočne skutočné, to nikto skutočne povedať nevie). Dan je gymnasta, ktorý sa náhli za úspechom a hľadí len na seba, zapadol do konvečného sveta a prestal si všímať krásu a podstatu života. Jedine počas gymnastiky dokáže vypnúť svoju skákajúcu myseľ, ktorá neustále vynára nové myšlienky a skutočne sa vžiť s prítomným okamihom. Až dokým nestretne večer na benzínovej pumpe svojho budúceho učiteľa Sokrata, ktorý mu zmení život. Kniha nie je písaná nudným štýlom, žiadne otrepané frázy a kázania, ale celé je to vlastne príbeh s mnohými ponaučeniami. Často treba čítať aj medzi riadkami, ale spiacej osobe môžeme múdrosť kričať do tváre a nepochopí, alebo neprijme ju pokiaľ na to nie je ešte pripravená.
Táto kniha mi doslova zmenila život, nakopla ma vychutnávať si každý jeden dúšok, radovať sa z maličkostí a začať v sebe objavovať doposiaľ nepoznané a časom zabudnuté. Čuduj sa svetu, začal som jedávať papriku a inú zeleninu a jedlo, ktoré som donedávna nemohol ani vidieť..a áno, to vďaka knihe.
Kniha mi v mnohom otvorila oči a pochopil som, že každý z nás má v sebe neobmedzený potenciál a že náš život je nekonečná cesta. Všetko je tu navzájom prepojené. V živote často kladieme príliš veľa pozornosti nepodstatným veciam a naopak zabúdame na tie podstatné o ktorých si ani neuvedomujeme, že podstatné sú.

Kniha je aj sfilmovaná, ale už to všetci poznáte „Kniha je lepšia, film nepozeraj.“ Toto ohodnotenie filmu v tomto prípade platí trojnásobne viac, aspoň z môjho pohľadu. Vo filme zachytili veľmi málo myšlienok, aj keď tie najpodstatnejšie tam sú, ale podľa mňa je lepšie si vytvoriť príbeh v hlave, ako ho pozerať od niekoho cudzieho. Knihu odporúčam každému, kto chce posunúť svoj život o niečo ďalej a je pripravený na jemný dúšok ezoteriky.

„Keď sedíš, seď. Keď stojíš, stoj. Nech robíš čokoľvek, rob to bez váhania. Nebuď ako kazateľ, ktorý myslí na modlenie, keď sa miluje so svojou ženou a na milovanie, keď sa modlí. Keď sa raz pre niečo rozhodneš, rob to s plným nasadením. Staré nutkania sa budú objavovať znova, možno roky. Na nich však nezáleží, záleží na činoch. Vytrvaj ako bojovník. Sám si ako bojovník zvolíš, kedy kde a ako budeš myslieť a konať.“

Kde si? Tu. Aký je čas? Teraz.


Ako druhú som prečítal knihu s názvom Sokrates. Nie, nie je to ten grécky filozof, ale ten z predošlej knihy.

Po prečítaní prvej knihy som si kládol otázky: „Kto je ten Sokrates?“ „Odkiaľ je?“ „Bol skutočná osoba?“

Nechcem príliš zachádzať do detailov, ale kniha je veľmi pútavo písaná a doslova vás vtiahne do deja. V knihe sú také 3 hlavné „prekvapenia“, pri ktorých som vyvalil oči a nechápal som. Po prečítaní knihy vám „docvakne“ pár vecí z predchádzajucej knihy a nielen koniec niekomu nahrnie slzy do očí.

V knihe je opísaný Sokratov život, od útleho detstva až po obdobie ktoré sa odohráva v prvej knihe „Cesta pokojného bojovníka“. Sokrates, pôvodným menom Sergej Ivanov vyrastal v cárskom Rusku v 19. storočí. Rodičia mu zomreli, najprv sa o neho staral jeho dedo a potom išiel do vojenskej školy, z ktorej ušiel a vydal sa na svoju životnú cestu. Väčšinu času bol doslova odkázaný sám na seba. Opísaný je aj jeho rodinný príbeh a samozrejme cesta ktorou si prešiel aby sa stal pokojným bojovníkom, ktorý našiel mier, lásku a pokoj. Taktiež ako Dan stretol Soka, tak aj on mal svojich učiteľov.

Z knihy som si osobne zobral do života viacej precíznosti a trpezlivosti. Dávam väčší pozor aj na menšie činnosti a snažím sa vo všetkom stále viac zdokonaľovať.

Činy , ktoré robíš formujú tvoju budúcnosť. Či už k lepšiemu alebo horšiemu, to sa uvidí. Taká je sila voľby, je na tebe čo si zvolíš.

clanok-text


Ako tretiu v poradí som zlúskol pokračovanie jednotky s názvom Návrat pokojného bojovníka. Žiadne komerčné spracovanie, aké som najprv očakával, žiadne booom a zrazu Sokrates ako učiteľ naspäť. V tejto knihe autor opisuje Danov život po Sokratovom odchode (čiže svoj život). Dan sa časom trochu vrátil do konvenčného života, pomaly zabúdal na Sokrata a jeho učenie, až si jedného dňa uvedomil, že stále nie je šťastný a že sa životom len tak pretĺka. Spomenul si, že mu Sokrates hovoril, že jedného dňa, keď bude pripravený, tak nájde ďalšieho učiteľa na Hawai. Dan sa tam vydal a stretol sa so ženou, ktorú volali Mama Chia a čakali ho ďalšie životné skúšky ktoré sú v knihe výborne opísané.

Aj táto kniha pojednáva o tom, že každý deň je dar, ktorý si treba vážiť a naučiť sa žiť v prítomnosti. Netrápiť sa minulosťou, ktorá sa už stala a nijako ju už neovplyvníme a nevytvárať si obavy z budúcnosti, ktoré sa ani len nemusia stať. Všetko brať tak, ako to príde a jednať v danom momente. „V živote som mal veľa trápení, z ktorých sa väčšina nikdy nestala“. V knihe sú výborné opísané aj naše čakry, autorov pohľad na to, prečo sme my duše na tejto planéte a ako sme sa sem dostali. Príbeh hovorí „priamo do duše“ a životné pravdy z knihy človeka neopustia ani po jej prečítaní, aj teraz sa k niektorým myšlienkam z nej opätovne vraciam.

Možno niekomu kniha nesadne aj napriek tomu, že čítal jednotku. Je výborna, ale podľa niekoho je „fiktívna“. Kedysi by som toto tiež tvrdil, ale ako som toho prečítal a zažil stále viac, tak mi kniha vôbec nepríde taká fitkívna, akou ju niektorí opisujú. Práveže sa s veľmi veľa udalosťami a zážitkami z príbehu momentálne stotožňujem a niektoré som možno prežil aj na vlastnej „koži“.
Náš názor na niečo sa vždy odvíja len od našich doterajších skúseností, čiže aj myšlienka, ktorú si prečítaš teraz, nemusí mať na teba taký vplyv, aký môže mať o pol roka (alebo aj zajtra)

Zobuď sa! Keby si s istotou vedel, že máš smrteľnú chorobu a že ti ostáva už iba krátky čas života, nechcel by si z toho času premárniť ani minútu. A ja ti hovorím, že máš smrteľnú chorobu.
Volá sa narodenie. Neostáva ti viac ako zopár rokov života. Nikomu neostáva viac! Tak buď šťastný TERAZ, bezdôvodne – inak nebudeš šťastný…nikdy.


Ako poslednú z tejto série som mal v rukách Múdrosť pokojného bojovníka. Je to vlastne zhrnutie učenia z prvej knihy. Sú v nej zachytené jednotlivé rozhovory, myšlienky a ponaučenia a sú rozoberané do hlbšej podstaty a sú k nim pridané aj nejaké názory, myšlienky a krátke poučné príbehy navyše. K tej knihe nemám ani čo viac dodať, akurát teraz napíšem pár myšlienok z nej 🙂

„Z húsenice sa nestane motýľ cez noc. Niektoré transformácie jednoducho chvíľu trvajú. Rovnako ako sa uchovávané teplo stáva energiou, aj náš hnev sa môže zmeniť na silu, ktorá dokáže pohnúť svetom.“

„Všetci máme svoje silné a slabé stránky, svoje chyby a cnosti. V každom z nás je mudrc a blázon, ktorí čakajú, až na nich príde rad, aby sa mohli zase vyšvihnúť na pódium.“

„Za myšlienky a emócie, ktoré sa rodia a míňajú a sú mimo kontroly – nezodpovedáme. Ale rozhodne nesieme zodpovednosť za to, čo robíme. A toto platí bez ohľadu na to, aké sme prežili detstvo a akú máme práve náladu.“


Mňa fascinuje už len tá predstava, že žijeme. Očarujúci je aj pohlad na oblohu a vidieť oblaky ako putujú nad nami. Nevidím dôvod neveriť v silu myšlienok a v „nadprirodzené“ veci, pretože všetko čo sa deje je vlastne prirodzené. Zabudni na to, čo ťa učili o živote v škole a čo ťa naučila spoločnosť, otvor oči a začni si užívať život a plniť si svoje sny. Každý z nás má neuveriteľný potenciál a energiu, ktorú môže všestranne využívať. Ponor sa do kníh a učenia takéhoto typu, skús meditáciu, pozitívne myslenie a pomáhať iným. Maj sa rád takého aký si, všetko čo sa stane začni brať ako príležitosť na novú skúsenosť, na poučenie sa zo svojich chýb a nezabúdaj na to, že všetko sa neustále mení. Nič nie je také, aké bolo včera, ani názor, aký si mal včera, nemusíš mať dnes. S novou skúsenosťou prichádzajú nové poznatky.

Napreduj. Nezastavuj sa, užívaj si život, raduj sa …a rob to čo ťa napĺňa 🙂

A aké knihy zaujali teba?

Ak sa ti článok páčil, zdieľaj ho s priateľmi 🙂